SU KAÇAĞI TESPİTİ

Su Kaçağı Tespiti
 • Adres:

  Çayyolu 2432. Cad. No:144/E
  Ümitköy – Ankara

 • İletişim:

  Telefon: 0544 260 80 95
  E-Posta: info@cayyolutesisat.net
  evy80@live.de

Su Kaçağı Tespiti

Bina içinde veya bina dışında borularda meydana gelen deformasyon nedeniyle çatlaklar oluşur. Beklenmeyen bir dış etki, zemin altındaki borularda kırılmalara neden olabilir. Veya Yabancı bir cisim boru içinde tıkanmaya neden olabilir. Bu yabancı cismin çıkartılması, borudaki çatlağın onarımı veya kırık borunun değiştirilmesi ancak borudaki yer tespiti ile mümkün olabilir.

Zemin altındaki su kaçak tespitini noktasal yapabilmek artık günümüzde Çayyolu Tesisat® ile çok kolay ve çok önemli. Oturduğumuz evler eskisi gibi ucuz dayanıksız malzemeden yapılmıyor. Beton bloklar içindeki borular, Özenle seçtiğimiz ıslak zeminlerdeki karo ve fayanslar, her birisi bir sanat eseri gibi. Oturma bölgelerinizdeki gösterişli parkeler, kırılmadan tesisatçı uzmanlarımızca nokta atışı yapar gibi,su kaçağı sızıntısının yeri tespit ediliyor. Lokal bir müdahaleyle sorun çözülüyor. Bu durumu ben doktorların yaptığı laparoskopik ameliyata benzetiyorum. Doktorlar laporoskopik yöntemde ne yapıyorlarsa, biz Çayyolu Tesisat’ ta aynen öyle yapıyoruz. Sadece müdahale edeceğimiz bölgeyle ilgileniyoruz. Dinliyoruz, görüyoruz ve müdahale ediyoruz. Dolayısıyla çalışmamız kısa öz ve ekonomik oluyor.

Teknolojik gelişmeler, zemin altındaki hasarlı bölgelerin tespitinde her gün yeni uygulamalar devreye sokmaktadır. Bizim kullandığımız kaçak tespiti yöntemleri, ses dinleme ve görerek yönetme yöntemidir. Kullandığımız cihazlar pahalı olmasına rağmen bize zaman yönünden size ise mali yönden büyük avantajlar sağlamakt

Su sızıntısı nasıl anlaşılır? Zeminin üstünden dinleme yapılır. Suyun debisi, zeminin özelliği, borudaki deformasyonun konumu ve bölgedeki gürültü kirliliği, bir ses dalgası vermektedir. Ses dinleme tekniğindeki en önemli etken, uzman elemanımızın, ustamızın kabiliyet ve tecrübesidir. Ses dinleme tekniğindeki dezavantaj, bölgenin trafikten, komşulardan, sokak seslerinden veya sanayi bölgesi olmasının getirdiği gürültü kirliliğinden etkilenmedir. Bunun da çözümü uygun saat seçimidir.

Karar vermek başarmanın yarısıysa, hasarlı bölgeyi tespit etmekte tamiratı yapmanın yarısıdır. Önemli olan hasara neden olan etmenin ortadan kaldırılmasıdır. İnşaat tekniğinden kaynaklanan bir hata mıdır? Bir işçilik hatası mıdır? Kullanımdan kaynaklanan bir hata mıdır? Ya da hasar olağanüstü bir dış etmen nedeniyle mi oluşmuştur? Aynı hasarın tekrar oluşmaması için kullanıcıyı bilgilendirmek Çayyolu Tesisat’ ın görevi, görevimiz. Sonrası kolay zaten. Lokal bölgedeki tamirat için uygun inşaat malzemesini seçmek, gerekli tadilatı yapmak. İlk günkü gibi hasar sahibine, bölgeyi GARANTİLİ teslim etmek bizim görevimizdir.
“Sular sarardı yüzün perde perde solmakta Kızıl havaları seyret ki akşam olmakta”

Ahmet Haşim bir şiirinde böyle demiş: Niyeti kesik sular, patlak borular değil. O sevdiğine duygularını anlatmakta. Ama belli ters giden bir şeyler var. Duygularında hüzün var. Sizin de o güzelim evinizde bir şeyler ters giderse, tesisatınızda bir sıkıntı olursa yüzünüz şairin dediği gibi perde perde solmaz ama asılır. Neden niçin dersiniz. Hem de en iyisi olsun dediğim halde! Yüksek gelen su faturalarından bahsetmeyeceğim. Esas sorun zemin altındaki su kaçağı. Bir kurt gibidir. Acil müdahale edilmezse bulunduğu bölgeyi için için kemirir. Zaman geçtikçe daha büyük müdahalelere, daha büyük masraflara yol açar.

Atalarımız ne güzel söylemiş. “Eşeği sağlam kazığa bağlamak.” İşin başında yani inşaat aşamasında, ya da tesisat yenileme aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Biz Çayyolu Tesisat olarak Bunlardan birkaç başlıkta bahsedelim;

Sıcak su borularının kaynak yapılan ek yerleri, gider borularındaki conta yerlerinin mukavemeti ve adaptörlerin diş kapmamasıdır. Montaj özen gösterilmesi gereken kısımdır. Ayrıca boruların montajdan önce kontrolü, üzerlerinin kapatılmadan önce sızdırmazlık testlerinin yapılması, gerekli yerlerde basınç düşürücü modüllerin kullanımı ve uzman tesisatçı elemanların seçimi, sizin büyük problemler yaşamanızı önleyecektir.

Su kaçağını bulmak için uzman tesisatçı ustalarımızın ve tecrübeli meslektaşlarımızın uyguladığı çeşitli yöntemler vardır.

Termal kamera yöntemi

Uygulama, ısıya duyarlı termal kameralarla, sıcak su sirkülasyonu yapılarak sağlanır. Titiz ve uzun bir zaman aralığına ihtiyaç vardır.

Kamera ile Görüntüleme yöntemi

Uygulama alanı genellikle atık su borularıdır. Su sızıntısının olduğu kırık veya çatlak bölge görüntüleme yöntemiyle tespit edilir. Sadece hasarlı bölgedeki seramik veya parke sökülerek tamirat yapılır.

Gaz gönderme yöntemi

Uygulama, basınçlı tüple tesisat borularına gaz verme işlemidir. Yine teknik cihazlarla gazın çıkış noktalarında izlenmesi ile neticeye varılır.

Renkli su kullanma yöntemi

Uygulama, renklendirilen suyun tesisat içine gönderilmesi ve izlenmesi ile neticelendirilir.

Ses dalgalarından yararlanma Yöntemi

Uygulama genellikle temiz su tesisat borularında tercih edilir. Tesisat borularına basınç verilir. Dinleme yapılır. Uzman elemanın dinleme konusundaki tecrübesi ve bölgedeki ses izolasyonu bu yöntemin başarısında önemli bir etkendir.

Kimyasallarla hasarı onarma yöntemi. Kaçak Kimyasalı

Uygulama genellikle küçük düzeydeki kalorifer tesisatlarındaki hasarlarda tercih edilir. Burada önemli olan borulardaki basıncın düşük ve istikrarlı olmasıdır.